Professor: probiootikumide kasulikkuse kohta napib tõendeid

60+
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toitumisnõustaja sõnul tuleks iga päev tarbida 2-3 portsjonit fermenteeritud tooteid, sealhulgas piimhappebakteritega rikastatud jogurti- ja keefiritooteid,
Toitumisnõustaja sõnul tuleks iga päev tarbida 2-3 portsjonit fermenteeritud tooteid, sealhulgas piimhappebakteritega rikastatud jogurti- ja keefiritooteid, Foto: SCANPIX

Mahukas vaheanalüüs näitab, et toidulaua täiendamine probiootikumidega ei avalda tervete inimeste soolestiku mikrobioomi liigilisele koosseisule olulist mõju, vahendab Novaator. Kuigi töö ei välista baktereid sisaldavate toiduainete ja -lisandite potentsiaalset kasulikkust, peaks autorite hinnangul olema vastavate väidete teaduslik alus senisest oluliselt tugevam.

Kopenhaageni ülikooli metaboolse geneetika professor ja analüüsi vanemautor Oluf Borbye Pedersen sõnas, et on väga raske öelda, mis juhtub täie tervise juures olevate täiskasvanutega, kui nad tarbivad probiootikume.

„See on murettekitav, kuna nad moodustavad probiootikumide tarbijaskonnast lõviosa. Meil väga vähe tõendeid selle kohta, et need on tervetele inimestele kasulikud.“

Artikli täisversioon on loetav SIIT.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles