TAI töötab välja teenust, mis aitab perearstidel tuvastada patsientide alkoholi liigtarvitamist

60+
:

Tervise Arengu Instituut (TAI) töötab välja teenust, mis aitaks perearstidel varakult tuvastada alkoholi liigtarvitamist, et aidata patsiendil ennetada alkoholismi väljakujunemist. Arstide sõnul ei anna paljud inimesed ise endale aru, kui palju nad joovad.

Perearstide seltsi juhatuse liige Ruth Kalda ütles ERR-i raadiouudistele, et kui inimene perearsti poole pöördub, ei pruugi too arugi saada, et patsiendi kaebuste põhjus on tegelikult alkoholis.

Tihti ei mõista või tunnista ka inimesed ise, et nad alkoholi tarvitamisega liiale lähevad. Just selleks, et liigtarbimisele juba varases staadiumis piir panna, töötab TAI välja teenust, mille kohaselt hakkaks perearstid patsiente ühtsel meetodil küsitlema.

Kalda sõnul on tegemist kümnest küsimusest koosneva testiga. Et testi miinusena on välja toodud see, et inimene ei pruugi sellele ausalt vastata, peab Kalda oluliseks perearsti ja patsiendi vahelist usaldust. Samuti seda, et küsitlus tehakse võimalikult paljudele, andes inimestele signaali, et tegemist pole nende vastase rünnakuga, vaid pigem laiema sõeluuringuga.

Alkoholi liigtarbimise väljaselgitamine on vaid üks pool teenusest, teine pool puudutab juba mitmetasandilist reageerimist ja sellega võiks tegeleda vaimse tervise õed, sotsiaaltöötajad, psühholoogid.

Kirjuta toimetajalePrindi
AJAKIRJA 60+ MAINUMBER
RAAMAT "SÜDAMEST - MUIATES JA TÕSIMEELI"
Viimased uudised
Ilmateade
ETV SAADE "PRILLITOOS"
VIKERRAADIO SAADE "PÄEVATEE"
SUHTELOOD
Hüva nõuKõik
Top lood
MaaeluKõik
Pärnu PostimeesKõik
SakalaKõik
Virumaa TeatajaKõik
Järva TeatajaKõik
ValgamaalaneKõik
TarbijaKõik
SportKõik
PostimeesKõik
Liitu Postimehe uudiskirjaga ja ole kursis päeva olulisimate uudistega!
Vali omale meelepärased teemad:
Aitäh, et liitusid
Postimehe uudiskirjaga!
Juba homme jõuab esimene uudiskiri sinuni.
TAGASI POSTIMEHE LEHELE