Antibiootikumi resistentsus põhjustab liiklusõnnetusega võrdselt surmi

60+
:

Euroopas hukkus möödunud aastal antibiootikumi resistentsuse tõttu sama palju inimesi kui liikluses. Tegemist on antibiootikumide liigsest või valest kasutamisest tuleneva ohuga, mis võib tulevikus nõuda sadade tuhandete elu, vahendab ERR-i teadusportaal Novaator.

Euroopa Komisjoni tervisevolinik Vytenis Andriukaitis ütles teadusportaalile antud intervjuus, et olukorras, kus kõikides riikides pole vaja retsepti, et antibiootikume osta, on arutelu all nakkushaiguste testimise sisse viimine, et alles pärast mikrobioloogilist hindamist saaks kasutada antibiootikume.

„Ja muidugi on oluline teadlikkus. Peame inimestele selgitama, miks on ohtlik kasutada antibiootikume, kui neid pole vaja. Vastasel juhul võib see arv - 25 000, kes hukkusid resistentsete bakterite tõttu - varsti kahekordistuda. Peame ühiskonnale saatma väga selge sõnumi, palun pöörake sellele tähelepanu, sest see on globaalne oht ja tõeline väljakutse,“  hoiatas ta.

INFO

  • Terviseameti eelmise aasta lõpus avaldatud antibiootikumi teadlikkuse uuring kinnitab antibiootikumide väärkasutamise ohtu Eestis. Üle poolte küsitlusele vastanutest arvas, et antibiootikumid tapavad viirusi ja kolmandik vastanutest olid kindlad, et antibiootikumid ravivad külmetust ja grippi.
  • Kuigi terviseameti tellitud uuring kinnitas, et reeglina  eelneb antibiootikumide väljakirjutamisele käik arsti juurde, on arstid tunnistanud, et surve saada antibiootikume tuleb sageli patsiendilt.
  • 11% küsitlusele vastanutest ütlesid, et nad saavad antibiootikumide jaoks retsepti ka helistades või arstile kirjutades. Inimesed on sageli seisukohal, et kui korra on ravim ühe haiguse puhul aidanud, siis võib sama tulemust oodata ka järgmisel korral.  Antibiootikumide isetarvitamise lõpptulemuseks võib olla see, et tõsise häda korral need enam ei toimi.
Kirjuta toimetajalePrindi
Samal teemal
60+ FESTIVAL
Viimased uudised
Ilmateade
Kuukiri 60+
Gallup

Küsitluses on osalenud  inimest
VIKERRAADIO SAADE "PÄEVATEE"
ETV SAADE "PRILLITOOS"
Hüva nõuKõik
Top lood
Maa eluKõik
Pärnu PostimeesKõik
SakalaKõik
Virumaa TeatajaKõik
Järva TeatajaKõik
ValgamaalaneKõik
TarbijaKõik
SportKõik
PostimeesKõik
Liitu Postimehe uudiskirjaga ja ole kursis päeva olulisimate uudistega!
Vali omale meelepärased teemad:
Aitäh, et liitusid
Postimehe uudiskirjaga!
Juba homme jõuab esimene uudiskiri sinuni.
TAGASI POSTIMEHE LEHELE