47aastase treeneristaažiga juhendaja: alusta lihtsa virgutusvõimlemisega

Kuido Saarpuu
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Legendaarne kergejõustikutreener Leonhard Soom.
Legendaarne kergejõustikutreener Leonhard Soom. Foto: Andrus Eesmaa

Türi legendaarne kergejõustikutreener, 47 aastase juhendajastaažiga Leonhard Soom (67) soovitab vanematel inimestel alustada tervisespordiga tasa ja targu.

„Esimene samm sellel teel võiks olla lihtsate harjutustega hommikune virgutusvõimlemine,“ rääkis ta. „Kui inimene jõuab juba võimelda, siis võiks selle siduda kepikõnniga. Koormust tuleks tõsta sammhaaval- ühest-kahest kõnnikorrast nädalas võiks lõpuks saada kolm neli korda. Tasub kuuluta oma keha, kui inimene väsib (eriti alguses), tuleks istuda ja puhata ning alles seejärel jätkata. Eesmärgiks võiks seada, et inimene suudab järjest kõndida oma 30-45 minutit.“

Järgmine etapp võiks olla mõõduka tempoga jalgrattasõit. „Jooksmist tasuks vältida, eriti inimestel, kes on kunagi sporti teinud, sest liigesed ei pea sellele koormusele vastu,“ selgitas ta. „Kui trenni ei tehta, vajub füüsis tegelikult ülikiiresti ära. Organism kohaneb tempoga järk-järgult.“

Liigeseid mitte koormavate suviste spordialadena nimetas Leonhard Soom ära ujumise, rattasõidu, kepikõnni ning aeglase tempoga kulgevad pallimängud. Talvel tasuks vaadata vesivõimlemise ja suusatamise poole. Külmal ajal võiks toonuse hoidmiseks rakendada ka erinevaid jõusaaliharjutusi, sest need mobiliseerivad Soomi sõnul keha kaitsesüsteemi. „Mööda ei saa pesemise olulisusest,“ lisas ta. „Kui suvel jalad väsivad, siis tasuks need korraks külma vette pista. See aitab!“

Liiga varakult oma võimeid teistega võrrelda ei tasuks. „Võistelda tuleks lusti ja lõbuga, mitte, hing paelaga kaelas, mõnda kohta või aega taga ajades,“ rõhutas ta.

Pika staažiga treeneri sõnul ei maksaks soorituse pikkust karta, ohuallikas on ikka tempo. „Tark inimene kuulab oma keha. Kui kehal pole vastureaktsiooni, siis anna ainult tuld."

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles