Abi apteegist liigesevaevuste korral

, farmatseut, Paide Selveri südameapteek
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Eha Pukka.
Eha Pukka. Foto: Erakogu

Vananemisel toimuvad kõigis elundkondades ealised muutused, mis töövõimet vähendavad. Liikumisvõimele kõige olulisemad muutused toimuvad lihasluukonnas, närvi- ja südamevereringe süsteemis ning nägemisvõimes.

Viiekümne eluaasta piiril hakkab lihaste jõud ja vastupidavus märgatavalt nõrgenema. Lihaste töövõime taastumine aeglustub.

Uurimused on näidanud, et jalgades väheneb jõud kiiremini kui kätes. Luuaine mass väheneb, luud muutuvad hapramaks ja nende murdumise oht suureneb. Vananemisel liigesevõide eritumine liigeseõõnde väheneb ja seetõttu on liigesepindade vaba liuglemine raskendatud.

Mõõdukas liikumine pidurdab lihaste nõrgenemist, luuaine vähenemist, soodustab liigesevõide eritumist liigeseõõnde ja liigesekõhre säilimist peamiselt verevarustuse parandamise kaudu. Nii saab lihasluukonna töövõime langust aeglustada sellele sobiva koormuse andmisega kas teatud treeninguga või ka muu kehalise tegevusega.

Tänapäeval tuntakse sadu liigeste-, liigeselähedaste kudede, luude ja sidekoe haigusi, mis on tingitud liigese kulumisest, põletikulistest ja kroonilistest haigustest ning noorematel inimestel lisaks raske töö ja treeningute tagajärjel tekkinud ülepingest.

Neid haigusi iseloomustab muutliku iseloomuga valu luudes ja liigestes. Laste reumaatilised haigused on eriti ohtlikud, sest need võivad põhjustada varajast invaliidsust.

Enim levinud liigestõved on osteoartroos (liigesekulumus), artriit (liigesepõletik), reumatroidartriit (autoimmuunne liigesepõletik) ja podagra (ainevahetushäire). Milliste preparaatidega liigesevaevusi leevendada ja neid ravida?

Diklofenaki ja ketoprofeeni sisaldavaid preparaate saab apteegist üksnes retsepti alusel. Valu- ja põletikuvastaseid ravimeid on apteegis palju ning sobivaima määrab arst. Välispidised salvid-kreemid-geelid aitab apteeker valida vastavalt liigesevalu põhjustele ja tugevusele.

Jahutavad preparaadid sobivad esimestel päevadel pärast liigesetraumat. Need rahustavad põletikulist liigest ja on abiks ka artroosivalude korral.

Soojendavad vahendid sobivad eriti hästi artroosivalude korral, kutsuvad esile liigese soojenemise ja seega pidurdavad valuaistingut.

Valuvaigistavad ravimid sisaldavad valu- ja põletikuvastaseid aineid ning sobivad liigesepõletike ja traumade puhul. Konsulteerige alati apteekriga sobivaima valiku asjus.

Oluline on ka järgida tervislikku elustiili. Liigeshaiguste korral on olulised piisav puhkus, tervislik toitumine ja liikumine. Liigesesõbralikud toitained on kiudaine- ja vitamiinirikkad täisteratooted, köögiviljad, puuviljad, marjad, kala, külmpressitud lina- ja oliiviõli, mesi ja pähklid. Hoiduda tasub liigsest magusast, soolasest ning rasvasest toidust.

Mõõdukas kehaline aktiivsus on tervete liigeste säilitamiseks sama vajalik nagu tasakaalustatud toituminegi. Liikumine pidurdab lihaste nõrgenemist, luuaine vähenemist, soodustab liigesevõide eritumist liigeseõõnde ja liigesekõhre säilimist peamiselt verevarustuse parandamise kaudu. Nii saab lihasluukonna töövõime langust aeglustada sellele sobiva kehalise tegevusega koormuse andmisega.

VAEVUSVAEVUST LEEVENDAV/ RAVIV PREPARAAT
Skeleti-lihassüsteemi vaevused

Valulikkus kannas ja põlveliigestes

Lihaste valulikkus ja nõrkus

Kaltsiumi, magneesiumi ja D-vitamiini sisaldavad preparaadid;

kompleksvitamiinid, kus on täpne kogus kõige tähtsamaid bioelemente ja vitamiine;

tsinki sisaldavad preparaadid;

seleeni sisaldavad preparaadid.

Liigeste kulumineLiigese kulumist aeglustava toimega glükosamiin (kaitseb liigesekõhre), kondroitiin (tagab elastsuse ja liikuvuse) ja MSM-looduslik väävliühend (liigese toitaine, mis vähendab valu), mida sisaldavate preparaatide valik apteegis on lai (tabletid, pulbrid, kreemid) nii retseptiravimina kui ka käsimüügis;

Omega-3 kalaõli nii õli kui ka kapslitena;

spetsiaalselt aretatud kibuvitsamarjade ekstrakti sisaldavad kapslid ja pulbrid.

Valu ja põletikPreparaadid tablettide, kapslite ja suposiitidena ehk küünaldena (ibuprofeen, paratsetamool, ketoprofeen) ning välispidised preparaadid: salvid, geelid, kreemid, spreid ja transdermaalsed plaastrid (diklofenak, ibuprofeen, piroksikaam, ketoprofeen);

diklofenakki sisaldavad tabletid ja süstid ning ketoprofeeni sisaldav geel on saadaval retseptiga.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles